Úvod » KOŘENÍ jednodruhové » Saturejka
Vaše babičky určitě znají saturejku zahradní pod lidovými názvy satorka, satorie, šubr, čubr či číbr. Jedná se o staré silně aromatické koření, které dnes není příliš používané. Určitě však znáte populární provensálské koření, jehož součástí saturejka bývá.
Saturejka pochází z oblastí kolem Černého moře, jižní Evropy a východního Středomoří, kde hojně roste na slunných a skalnatých stráních. Její využití je známé především ve středomořské kuchyni na Balkáně, v Itálii a Francii. Staří Římané s její pomocí ochucovali omáčky a octy. Rovněž je vyhledávaná pro údajné afrodiziakální účinky. U nás si své místo mezi bylinkami používanými ve staročeské kuchyni našla v průběhu 9. století.
Účinné látky jsou obsažené v listech, které se otrhávají v době před květem či během květu. Saturejka je léčivá rostlina, která se kromě výrazné vůně, vyznačuje vysokým obsahem účinných látek, jako jsou například silice, karvakrol, cymolen, tujon, cineol (usnadňuje trávení), třísloviny (protiprůjmové účinky), pryskyřice, slizy a minerální látky.
Proč se doporučuje:
Říká se, že saturejka:
Víte, že…
Saturejkový čaj / nálev
Suroviny:
1 čajová lžička sušených listů
1 šálek vroucí vody
Postup:
Sušené listy přelijeme vroucí vodou a necháme 10 až 15 minut louhovat.
Užití:
Vlažný čaj pijeme při trávicích potížích. Vychlazený nálev se používá jako přírodní čistící pleťová voda či dezinfekční kloktadlo.
Bylinkový nápoj na podporu libida (nápoj lásky)
Suroviny:
5 lžic sušené nati saturejky
1 lžíce sušené nati yzopu
2 lžíce sušené nati máty
1 list ořešáku
1 lžíce sušené nati bazalky
1 kořen (oddenek) vlaštovičníku
1 lžíce sušené nati třezalky
červené víno
Postup:
Bylinky smíchejte a vsypte do nádoby, kterou naplníte asi do jedné čtvrtiny. Zalijte červeným vínem a nechte louhovat 1 až 2 týdny. Občas protřeste. Je vhodné pít kalíšek denně po dobu 2 až 3 týdnů. Nápoj je možné připravovat z čerstvých i sušených bylin.
V kuchyni se saturejka využívá jak čerstvá, tak i sušená a to díky její příjemné a voňavé pepřové chuti. Právě proto ji mnoho lidí využívá jako náhražku za dráždivý pepř. Nejvíce se hodí k masitým jídlům, rybám, zvěřině, do nádivek, smetanových omáček, do luštěnin i salátů. Používá se také do bylinkového másla, do pomazánek, k zelí a kapustě. U saturejky obzvláště platí, že je dobré ji využívat s mírou.
Kuře se saturejkou
Suroviny:
1 ks kuře
1 ks cibule
100 g másla
2 kávové lžičky saturejky
1 kávová lžička soli
1 kávová lžička mletého zázvoru
Postup:
Kuře omyjte a osolte. Posypte jej sušenou saturejkou a nechte odležet na chladném místě 1 hodinu. Poté kuře dokořeňte zázvorem a vložte na pekáč vymazaný máslem. Pekáč vyložte jemně nakrájenou cibulí a vše pečte asi 1 hodinu, dokud nebude kuře měkké. Podávejte s bramborem a zeleninovým salátem.
.
Minimální množství je 20 g.
.
Pokud požadujete rozdělení do více balíčků, napište to, prosím, do poznámky a připočítejte si balné 5 Kč za kus. Odkaz do balného zde.
Speciálka na koření Kopra
Rooseveltova 790
160 00 Praha 6 Bubeneč
obchod@kopra.cz
+420 607 635 565
Kamenný obchod PO-ČT 12-19
PÁ 9-14
Vytvořeno systémem www.webareal.cz