Od paní Mirky Tomešové jsme dostali recept na Žiželický kucmoch i s hezkým povídáním.
"Žijeme v době, kdy žádné jídlo není pro nás vzácností. Proto se někdy rádi vracíme k jídelníčku našich babiček, i když byl daleko prostší. Také kucmoch, který býval pro mnohé hospodyňky východiskem z nouze, je dnes vítanou pochoutkou, která může zpestřit náš jídelníček."
"O tom, jak byl kucmoch u nás běžným jídlem, svědčí i tato průpovídka: když se stěhovala nevěsta od matky za svým mužem, ptala se: „Kolik šťouchů do kucmouchu?“. „Pět a už jeď!“, připomínala maminka a její rada provázela dceru po celý život."
Připravíme ho tak, že oloupeme syrové brambory, větší rozkrojíme na čtvrtky, zalijeme osolenou vodou a rychle uvaříme. Jakmile jsou měkké, ihned scedíme vodu, aby brambory nezřídly a zasypeme je hrubou moukou (na 1 ½ kg brambor dáváme asi 35 dkg hrubé mouky) podle toho, jak jsou moučnaté, několikrát vařečkou „pošťoucháme“, přiklopíme pokličkou a necháme je s moukou asi 10 minut na kraji plotny zapařit. Potom vařečkou vymícháme.
Když v těstě nejsou již kousky brambor, vykrajujeme lžící omočenou v másle škubánky, které mastíme máslem a sypeme tlučeným mákem s cukrem.
Dobře maštěný kucmoch prý klouže do krku sám, ale suchý vzdychá „Áchich“.
.
Víte, že majoránce se dříve říkalo Krasovůně? Tak té naší by tohle jméno slušelo. Voní krásně.
.
Další krajové speciality najdete pod štítkem Středočeský kraj