Pšenice špalda patří k nejtradičnějším obilninám, kterou již pěstovali Germáni, Keltové a dokonce Starověcí Egypťané. Špalda je odrůdou nešlechtění pšenice, jež je přirozeně odolná vůči škůdcům, má příjemnou oříškovou chuť a je lehce stravitelná. Naši předci znali mnoho receptů se špaldou. Jedním z dochovaných je Slezské špaldoto
Suroviny: 300 g pšenice špaldy (na 4 porce), 150 g uzeného masa, 50 g sušených švestek, 1 cibule, jarní cibulka, kopr, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, olej.
Špaldu propláchneme a namočíme přes noc do vody. Na druhý den opět špaldu propláchneme a dáme vařit do osolené vody. Vaříme do změknutí, přibližně 40 minut.
Mezitím si najemno nakrájíme cibuli i uzené maso a dáme restovat na rozpálený olej. Po orestování do zlatova přidáme nakrájené sušené švestky a polovinu jarní cibulky. Zbylou část jarní cibulky necháme na dozdobení. Po uvaření špaldy opatrně slijeme vodu a do špaldy přidáme připravenou směs cibulky, uzeného masa a švestek. Špaldoto podle chuti dosolíme, opepříme, přidáme kopr či oblíbené bylinky. Na závěr porci dozdobíme jarní cibulkou.
Recept lze různě modifikovat dle chutí. Sušené švestky můžeme nahradit žampiony nebo chuťově výraznějšími sušenými rajčaty. Podle chuti můžeme přidávat nejrůznější bylinky a pro vegetariány lze uzené maso nahradit kousky tvrdého sýra či špaldoto posypat strouhaným sýrem.
.
A na večeři pak vyzkoušejte VAJÍČKOVOU POMAZÁNKU
Další krajové recepty najdete pod štítkem Olomoucký kraj