Suroviny: 100 g cukru, 500 ml vodky (může ji nahradit ovocný destilát, režná či samohonka), 500 ml vody (může být i bylinkový čaj), hřebíček , skořice, med, máslo, citronová kůra nebo pomerančová
Cukr nasypeme do kastrolu, přidáme pár kapek vody a za stálého míchání necháme zkaramelizovat podle chuti. Syrovější alkohol lépe překreje intenzivnější chutí, takže v tom případě používáme tmavší karamel a více koření. Pak zalijeme vodou. Pozor karamel může prskat! Přidáme koření. Pak mícháme do doby než se ztvrdlý karamel rozpustí a voda začne vřít. Poté nalijeme vodku, případně ovocný destilát, režnou nebo samohonku. Vše chvíli prohřejeme. Vhodné je dosáhnout co nejvyšší teploty, ale zase ne tak, aby se alkohol neodpařil. Určitě tedy nenechat dojít k varu a už vůbec neohřívat dlouho. Ideální je ohřev ukončit těsně před tím, než se objeví první bublinky. Vařonku je důležité pít horkou. To znamená připravit vždy tolik, kolik se hned rozleje do pohárů. Pokud se vám nechce vařit vícekrát, použijte na uchování vařonky horké termosku.
Máslo se dává do pohárků před nalitím vařonky. Horký nápoj máslo pěkně rozpustí. Vařonku je možné pít i bez másla. Ale, přestože se neznalým může zdát tato ingredience nevhodná, pak opak je pravdou a právě máslo dodává vařonce lahodnosti. Másla dávejte podle chuti, zhruba půl čajové lžičky na 1,5 dl vařonky.
A pokud to s Vařonkou přeženete, máme pro Vás pomocníka - bylinnou kúru Antikocovina
Další krajové recepty najdete pod štítkem Moravskoslezský kraj