.
O historii Pražského koláče toho moc nevíme a zdá se, že ho v klasické podobě znají jen Pražáci. Díky tomu se často cukráři k jeho podobě postaví po svém, ovšem původně tradiční receptura je založená na základu tvořeném z kynutého těsta a z něj následně vypracovaném a upečeném bochánku, který se rozkrojí a naplní krémem. Téměř jistě ale pochází ze Střední Evropy. Ve francouzském Saint Tropez ho znají jako Tarte Tropézienne, ale ten tam poprvé někdy v padesátých letech dvacátého století upekl Alexandre Micka, původem polský cukrář na základě receptury své polské babičky. Tento koláč vypadal i chutnal podobně jako koláče, které již před rokem 1955 pekly pražské pekárny. Je tedy možné, že jeho historie je zapsána v některé významné kuchařce z dob minulých. Oblíbila si ho během natáčení filmu A bůh stvořil ženu již v roce 1956 i Brigitte Bardot a mimochodem tento film také výrazně napomohl její slávě.
A v čem se liší Pražský koláč a Tarte Tropézienne? Na jihu se prý do těsta přidává aroma pomerančových květů, koláč se na povrchu sype krystaly cukru a vůni máslovo-smetanovo-žloutkovému krému dodává vanilkový lusk. Pražský koláč se sype skořicovou žmolenkou a krém se dělá z vanilkového pudinku a do těsta se přidává majonéza.
Recept:
Suroviny: 1/2 kg hladké mouky, špetka soli,10 dkg cukru, 2 žloutky, 1/4 l mléka, 5 dkg droždí
1,5 dcl oleje
Drobenka: máslo, cukr, hrubá mouka, vanilkový cukr - 1/3 odebrat a do ní přidat skořici
Žloutkový krém: 1 l mléka, 4 vanilkové pudinky, 6 lžic cukru, 1 máslo a rumum
Připravíme kvásek z droždí, lžičky cukru, lžičky mouky, zalijeme vlažným mlékem a necháme vzejít. Do mísy nasypeme mouku, cukr, sůl, přidáme žloutky, vzešlý kvásek, olej a zbytek mléka. Důkladně propracujeme a necháme těsto vykynout.
Žloutkový krém: uvaříme pudink z mléka, pudinkového prášku a cukru. Po vychladnutí stáhneme škraloup, vyšleháme s 1 máslem a rumem (rum jen pro chuť a vůni).
Po vykynutí těsta tvoříme asi 8 dkg vážící bochánky, dáme na plech vyložený pečícím papírem po 6 kusech, aby se nám neslepily a necháme je ještě 15 minut kynout. Potom je lehce rukou zploštíme, pomažeme rozšlehaným vejcem, posypeme uprostřed skořicovou drobenkou a okolo světlou drobenkou. Pečeme při teplotě 180 stupňů dozlatova. Po vychladnutí koláče rozkrojíme a plníme žloutkovým krémem. Přiklopíme, pocukrujeme a podáváme.
.
.
A příště může být Perník
Další krajové recepty najdete pod štítkem Praha