Jak píše Kuchařka z hor, valašskou perlou lokální kuchyně je Kasoto /kuřecí, vepřové, jehněčí/. Na Valašsko se dostala pohanka přibližně na konci 16. století, ale lidé ji pěstovali už v době železné. Pochází z drsných Himalájí a v chudém kraji valašských obyvatel, na hostýnských salaších sloužila bačům a horalům, kteří "žili z trochu pohanky, žinčice a sýra a chleba jedli po málu" dobře po celý rok.
Suroviny: 200 g pohanky, 400g kuřecí maso /jehněčí, vepřové/, 1 větší cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžíce sádla, 2 menší mrkve, chřest/fazolové lusky, hrášek, kmín, pepř, sůl a majoránka
Pohanku si dáme do sítka a spaříme vařící vodou. Na hlubší pánvi/v kastrolu si na sádle zatáhneme kuřecí maso, osolíme, opepříme, přidáme cibuli, česnek a chvíli restujeme. V případě kuřecího masa vaříme rychle a tak můžeme přidat rovnou pohanku s mrkví a hráškem, podlijeme, abychom maso s pohankou a zeleninou měli ponořené a vaříme 15 minut. Pokud máte možnost chřest si nechejte na páře bokem. Po 15 minutách se nám pohanka krásně rozevře a je měkká. Dochutíme čerstvě nasekanou majoránkou. V případě vepřového nebo jehněčího masa dusíme do změknutí a zeleninu přidáváme s pohankou na konec na 15 minut provařit.
Kasoto je velmi chutné s čerstvými bylinkami a mají ho rádi i děti. Protože pohanka není nijak chuťově výrazná, mají tak děti pocit, že jedí rizoto.
.
.
Další krajové speciality najdete pod štítkem Moravskoslezský kraj