Yerba Maté je přírodní stimulující energetický nápoj, který neobsahuje žádné problematické látky, jako je tomu u chemicky vyráběných "energeťáků".
Zvyšuje bdělost a koncentraci.
Hodí se jak pro studenty při učení, tak pro ty, kteří potřebují energii, být dlouho vzhůru, například pro řidiče.
Má výraznou chuť a není návykové.
Maté stimuluje bez nežádoucích vedlejších účinků, které mají např. káva nebo silné čaje (bušení srdce, vysoký tlak, nervozita, podráždění žaludku, ledvin, nespavost).
Reguluje fázi bdění a spánku. Pomáhá se zažíváním, snižuje pocit hladu a pomáhá odbourávání tuků z těla. Projasňuje mysl, zlepšuje náladu a fyzickou kondici.
Nálev Mate je světle žlutý s lehkými odlesky zelené. Chuť je zemitá, kouřovitá a řízná. Najdeme v ní hořkost, někdo rozpozná ostré tóny.
Nováčci mívají po prvním ochutnání rozporuplné pocity.
Ale stačí si připravit Maté podruhé, potřetí… a je jasno. Tajemná chuť je velmi přitažlivá.
Vhodné pro děti od 15 let
Země původu: Argentina
Návod na přípravu:
Jednu lžičku Mate nasypte do šálku (1,5 dl) a zalijte horkou vodou. Nechejte max. 3-5 minut louhovat a poté sceďte. Čím déle jej necháte louhovat, tím je nálev povzbudivější. Po 5 minutách však začíná čaj hořknout. Ze stejné dávky je možno připravit ještě další nálevy. Čaj lze ochutit citronem nebo javorovým sirupem.
.
Odposlechnuto: Před stovkami let byla bohy za svou dobrotu a pohostinnost odměněna dívka Yarii prvním výhonkem maté, ze kterého se naučila připravovat vynikající nápoj. Tak praví starobylá pověst jihoamerických indiánů z kmene Guaraní o původu této neobyčejné rostliny. Z archeologických nálezů je patrné, že indiáni maté znali dávno před naším letopočtem; Evropané nápoj bohů ochutnali díky jezuitským misionářům. Ti jako první zakládali v druhé polovině sedmnáctého století plantáže cesmíny paraguayské, kterou v obchodech najdete pod původním názvem yerba maté.
Maté je v Jižní Americe lidovým nápojem a způsobů jeho přípravy je mnoho (více nejenom o nich na www.dtest.cz). Jeden za všechny: do speciální nádobky z vydlabané dýně zvané kalabasa se nasype sušené maté, zalije horkou vodou a pije se přímo z kalabasy bombillou, slaměnou či kovovou tyčinkou zakončenou „sítkem“. Nechcete-li pít nápoj bohů stylově, zalijte maté v konvici horkou vodou, nechte pět minut vyluhovat a po přecezení si vychutnejte jeho zvláštní hořce kouřovou chuť.
Maté hrál svou roli při magických rituálech, navozoval extatické stavy, používal se i jako přírodní lék. Dodnes slouží k zastavení průjmových onemocnění, studený pomůže při úpalu i úžehu (pití i obklady), díky desinfekčním a stahujícím účinkům pomáhá při léčení ran.
Maté obsahuje až dvě procenta kofeinu, a proto rychle dodá energii, razantně zvýší duševní aktivitu a odstraní pocit únavy.
Na rozdíl od kávy nebo čaje komplex látek z maté zároveň snižuje stres a úzkostné stavy a reguluje spánkový cyklus. O maté se mluví jako o toniku pro tělo, protože ho jemně ale spolehlivě uvádí do rovnováhy. Obsahuje velké množství antioxidantů (pomáhají organismu vyrovnat se s volnými radikály), výrazně stimuluje imunitní systém, má mírné diuretické účinky (detoxikace organismu). V současnosti se zkoumají možnosti maté v léčbě cukrovky a dosavadní výsledky bádání vypadají slibně.